Bardzo nowoczesne miasta posiadają wyjątkowo różnorodną architekturę. W pierwszej kolejności posiadają wyjątkowo wiele obiektów, jakie istnieją już od kilkudziesięciu lat i ich wygląd jest ciągle taki sam.

 

W znaczącej liczbie przypadków są symbolem dla mieszkańców danego miasta, ale niektóre obiekty z wielką chęcią mieszkańcy oddaliby do zburzenia.

 

Architektura miast jest jednakże też bogata w nowoczesne bloki, przyszłościowe osiedla strzeżone, wspaniałe szklane biurowce do wynajmu przez spółki, oraz apartamentowce, które są luksusowe a które kupują tylko najbogatsi ludzie. W aglomeracjach jednak dominuje starsza architektura. Nawet w stosunkowo młodych ośrodkach miejskich, jakie nie mają nawet stu lat, lub dopiero co tą setkę przekroczyły wyraźnie widać więcej budynków starszych niż tych niedawno postawionych. Jeśli chodzi o ośrodki miejskie to ich rozwój zależy od inicjatyw mieszkańców. Obywatelski budżet sprawia, że mieszkańcy mają coraz to nowsze pomysły na dokonanie zmian w aglomeracjach, które to ułatwią im życie albo uatrakcyjnią wybraną okolicę, np. przez tworzenie obszarów zieleni czy placów zabaw dla dzieci. Zmiany w aglomeracjach następują także ze względu na poszerzoną komunikację miejską oraz indywidualną.

 

Ogromna liczba aut wymaga dopasowania osiedli oraz biur czy bloków pod te osoby, które chcą zaparkować, lecz także do ludzi niepełnosprawnych ruchowo, rodziców, którzy to muszą przemieszczać się z małymi dziećmi w wózkach. Są to ważne sprawy podczas planowania nowych obiektów. Muszą być one dostosowane do wymagań tych osób, które nie potrafią się same poruszać. Jest jeszcze jedna rzecz, na którą powinno się zwrócić baczną uwagę jak się projektuje danego miasta. Mieszkańcy miast coraz to chętnej poruszają się na rowerze, na hulajnogach elektrycznych i manualnych, dlatego też wymagane są ścieżki dla rowerów, szerokie chodniki, oraz stojaki rowerowe. W bardzo wielu sytuacjach zdarza się, że nie mamy gdzie przypiąć swojego roweru i wtedy jesteśmy zmuszeni szukać czegoś do zabezpieczenia naszego roweru co nie do końca może się podobać innym ludziom, na przykład przypięcie do lampy może okazać się dla niektórych problematyczne. Stojaki na rowery muszą być tak ustawione, ażeby nie przeszkadzały przechodniom a także osobom poruszającym się własnymi autami. Architektura miejska to nie tylko osiedla oraz budynki, ale również tak zwana mała architektura. Do niej należą też pojemniki na sól i piasek, lecz także ławki, dzięki którym dzieci z dziadkami mają okazję usiąść w parku, śmietniki, które pomagają w dbaniu o czystość miasta. Należą do nich także wszelkie donice, które ozdabiają ulice miasta.

 

Zrobione są one przeważnie z betonu, aby przetrwały długi okres czasu. Znane w tej kategorii są na stałe przymocowane stoły do gier w pingponga. Powinno się też dodać co nieco o słupkach, które posiadają różnorodne funkcje, np. zabezpieczenie chodników przed parkowaniem. Im trwalsze elementy małej architektury tym korzystniej, ponieważ bardzo często wystawione są one na działalność osiedlowych wandali, jacy niestety nie szanują własności publicznej. Ponadto muszą być też odporne na działanie warunków atmosferycznych, np. deszczu albo śniegu. Warto dbać o architekturę miasta w którym mieszkamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *